سرج ارستر دوربین مداربسته

سرج ارستر دوربین مداربسته
 • چه پروژه هایی نیاز به سرج ارستر دوربین مداربسته دارند؟

کاربرد سرج ارستر دوربین مداربسته چیست؟ این تجهیز در چه پروژه هایی استفاده می گردد؟ نحوه استفاده از آن به چه صورت است؟ دوربین های مداربسته به چند دسته تقسیم می شوند؟

برای پاسخ به این قبیل سوالات در رابطه با سرج ارستر دوربین مداربسته تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

برای حفاظت از دوربین ها در برابر جریان های ناشی از صاعقه و سوییچینگ، از سرج ارسترهای دوربین مداربسته به عنوان مرحله ای حفاظتی استفاده می گردد.

هنگامی که ولتاژهای اضافی صاعقه به طور مستقیم یا غیر مستقیم به دوربین ها میرسد، مشکلاتی را در پی دارد. این مشکلات عبارتند از :

 • بروز اختلال در دوربین های مداربسته
 • نویز تصاویر دوربین ها
 • سوختن نمایشگر دوربین مداربسته

برخی شرکت های طراحی و اجرا دوربین های مداربسته، بدون در نظر گرفتن هزینه های زیاد تعمیر و تعویض دستگاه اقدام به اجرا می نمایند. توصیه می شود برای جلوگیری از هزینه های احتمالی پس از نصب، یک سیستم حفاظتی برای دوربین ها در نظر گرفته شود. 

چه پروژه هایی نیاز به سرج ارستر دوربین مداربسته دارند؟

 • پروژه های صنعتی و نیمه صنعتی
 • صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی
 • کارخانه ها
 • مجتمع های بزرگ
چه پروژه هایی نیاز به سرج ارستر دوربین مداربسته دارند؟

سرج ارستر دوربین مداربسته به چه منظور مورد استفاده قرار می گیرد؟

سرج ارستر یک تجهیز حفاظتی است که کار آن محدود کردن جریان های آنی و کوتاه ناشی از صاعقه و سوییچینگ می باشد. در حقیقت این تجهیزات اضافه ولتاژها را  به سیستم ارت منتقل می کند.

با توجه به این تعاریف سرج ارستر دوربین مداربسته اضافه ولتاژهای خطوط برق، شبکه و دوربین های IP را به زمین منتقل می کند.

اکنون به معرفی جدیدترین سرج ارستر دوربین مداربسته برند OBO می پردازیم :

برای مشاهده و سفارش سرج ارسترهای دوربین مداربسته OBO کلیک کنید.

دسته بندی دوربین های مداربسته:

 • دوربین مداربسته خارجی
 • دوربین مداربسته داخلی

کاربرد دوربین مداربسته خارجی:

این دسته از دوربین های مداربسته معمولا روی ساختمان ها ودکل ها نصب می گردند.

به منظور کنترل دوربین مداربسته خارجی باکسی زیر آن تعبیه می گردد. این تجهیزات در وحله اول مورد برخورد مستقیم صاعقه قرار می گیرند. بنابراین به هنگام برخورد صاعقه با آن، علاوه بر دوربین، کلیه قسمت های کنترلی و کابل های در ارتباط با تجهیز نیز از بین می روند.

به هنگام برخورد صاعقه به سازه، ولتاژی بسیار بالا در نقطه تماس صاعقه با سازه بوجود می آید. این ولتاژ، جریان زیادی را به سمت زمین بوجود می آورد. بنابراین هرگونه وسیله یا مسیری که برای انتقال این جریان به زمین در نظر گرفته شده باشد آتش می گیرد و می سوزد.

جهت جلوگیری از این گونه خطرات، لازم است بر روی دکل های دوربین مداربسته خارجی ، یک سیستم حفاظت در برابر صاعقه نصب گردد. تا بدین وسیله جریان ناشی از صاعقه توسط یک سیستم ارت امن به زمین منتقل شود. در نتیجه سرج ارستر دوربین  مداربسته نیز باید در نزدیکی دوربین نصب گردد تا اضافه ولتاژهای ناشی از سوییچینگ و صاعقه را محدود کند.

کاربرد دوربین مداربسته خارجی:

دوربین مداربسته داخلی:

از این دسته دوربین ها معمولا برای حفاظت داخلی، در ساختمان ها و فضاهای بسته استفاده می شود. بنابراین این تجهیزات در معرض برخورد مستقیم صاعقه قرار ندارند.  گاهی سوییچینگ های داخلی، نسبت به برخورد مستقیم صاعقه آسیب های بیشتری را به دوربین های مداربسته داخلی وارد میکنند. در نتیجه بهره گیری از سرج ارستر برای این نوع دوربین ها نیز ضروری می باشد.

سرج ارسترهای دوربین مداربسته داخلی و خارجی با یکدیگر تفاوت دارند. برای سیستم های داخلی می بایست از سرج ارستر هایی استفاده نمود، که از ورود ولتاژهای 20/8 میکروثانیه جلوگیری می کند.

دوربین مداربسته داخلی:

به لحاظ ساختاری این دوربین ها به دو دسته تقسیم می شوند:

 • آنالوگ
 • دیجیتال

دوربین های آنالوگ:

دوربین های آنالوگ از طریق کابل کواکسیال با کانکتور BNC، اقدام به انتقال ویدیو می نمایند. در صورتی که دوربین دارای قابلیت کنترل چرخش سر دوربین باشد، از کابل RS485 توییست پیر استفاده می گردد. برای تغذیه دوربین نیز از یک کابل دوسیم استفاده می کنند. در نتیجه این نوع دوربین ها از سه بخش تشکیل شده اند که برای حفاظت از هر قسمت باید سرج ارستر مخصوصی در نظر گرفته شود.

دوربین های آنالوگ:

شکل زیر نحوه حفاظت دوربین مداربسته آنالوگ را توسط سرج ارستر نشان می دهد:

شکل زیر نحوه حفاظت دوربین مداربسته آنالوگ را توسط سرج ارستر نشان می دهد:

شکل بالا نشان می دهد در مسیر هرکابل سرج ارستری نزدیک به دوربین و همچنین سرج ارستری نزدیک اتاق برق نصب می گردد. تا به هنگام ورود سرج، جریان از هر دو طرف محدود شود.

برای دوربین های مداربسته آنالوگ از سرج ارسترهای کابل کواکسیال استفاده می شود. زیرا سرج ارستر برق در تابلوهای ورودی استفاده می گردد. در صورتی که دوربین دارای قابلیت چرخش باشد، یک مسیر دیتا برای آن در نظر گرفته می شود. بنابراین سرج ارستر مخصوصی نیز برای آن نصب می گردد.

وظیفه سرج ارستر کابل کواکسیال حفاظت از خط انتقال ویدیو می باشد. جهت جلوگیری از انحراف جریان به سمت زمین، در مدار این ارسترها از یک اسپارک گپ استفاده می شود. همچنین برای محدود کردن ولتاژ از یک پل دیودی بهره می گیرند.

مدار سرج ارستر کابل کواکسیال

برای کابل دیتای دوربین مداربسته، که وظیفه کنترل چرخش دوربین را بر عهده دارد از سرج ارستر دیتا استفاده می گردد. این سرج ارسترها برای انواع ولتاژهای DC قابل ارائه می باشند.

مدار کابل دیتا 1
مدار سرج ارستر کابل دیتا

دوربین های دیجیتال:

دوربین های دیجیتال (IP) توسط کابل RJ45 تصاویر و دیتا را همزمان انتقال می دهد. برق مورد نیاز این دوربین ها از طریق منبع تغذیه انتهای کابل تامین می گردد و روی کابل RJ45 قرار می گیرد. برای دوربین های IP از کابل های شبکه CAT5 و CAT6 استفاده می شود، زیرا در شبکه های کابلی بسیار پرکاربرد هستند.

دوربین مداربسته دیجیتال

شکل زیر نحوه حفاظت از دوربین مداربسته دیجیتال را توسط سرج ارستر نشان می دهد:

شکل زیر نحوه حفاظت از دوربین مداربسته دیجیتال را توسط سرج ارستر نشان می دهد:

 برای حفاظت همزمان از برق و دیتای دوربین های مداربسته دیجیتال از سرج ارستر کابل LAN استفاده می شود. این ارسترها مطابق فاکتورهای زیر در انواع و اقسام قابل ارائه میباشند:

 • میزان ولتاژ
 • پهنا باند
 • سرعت

شکل زیر مدار حفاظتی سرج ارسترها را برای شبکه های پر سرعت 10 گیگابایتی و 1 گیگابایتی نشان می دهد:

مدار حفاظتی سرج ارسترها 1
مدار حفاظتی سرج ارسترها 2

هنگام انتخاب سرج ارستر دوربین مداربسته می بایست شرایط زیر را در نظر گرفت:

 • ناحیه مورد استفاده (بیرونی/داخلی)
 • نوع دوربین
 • نوع حفاظت دوربین( صاعقه گیر/بدون صاعقه گیر)
 • طول کابل

آذانیر ضمن داشتن سابقه و تجربه کافی در زمینه حفاظت از دوربین های مداربسته در پروژه های نفت و گاز، شرکت توزیع برق، آب و فاضلاب و … آماده همکاری با شما مشتریان عزیز می باشد. همچنین این شرکت قادر است تا با اطلاعات کافی، پیشنهاد فنی و طراحی خود راهکارهای مفیدی را در زمینه حفاظت از صاعقه و سرج در اختیار مشتریان خود قرار دهد.

جهت دریافت مشاوره رایگان، طراحی، نصب و پاسخگویی به سوالات می­توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما